Klubová historie

Hledání hřiště

Radotínský SK neměl ve svých začátcích vůbec lehký život. Ale snad největší potíže působila skutečnost, že klub neměl vlastní hřiště, a proto musel všechna svá utkání hrát na hřištích soupeře. Teprve v roce 1924 se funkcionářům podařilo získat sice laciný,ale nepříliš vhodný pozemek u řeky Berounky pod bývalým cukrovarem. Při úpravě pozemku na fotbalové hřiště se poprvé projevilo klubové nadšení všech hráčů a funkcionářů,stejně tak jako mnohokrát potom v dalších letech činnosti klubu.Posléze byl v roce 1928 získán pozemek,na kterém původně hrála svá utkání Rudá Hvězda.Na tomto hřišti bojovali pak radotínští fotbalisté až do roku 1985,kdy bylo hřiště z rozhodnutí nadřízených orgánů převzato stavebním dodavatelem výstavby centra Radotína jako stavební dvůr,což dle názoru široké veřejnosti i výboru našeho klubu nebylo rozhodnutí nejšťastnější.Po skončení výstavby bylo hřiště vráceno,ovšem hrací plocha byla pokryta nevhodným pískem,což působí oddílu další nemalé obtíže.Oddíl se proto formou svépomoci snaží hrací plochu komplexně zprovoznit a zkolaudovat současně s rekonstrukcí kabin a úpravou celého areálu.Na této nepříjemné situaci nic nemění,že v šedesátých letech byla dokončena výstavba městského stadionu, jehož areál zatím bezplatně využívá náš klub k přípravě i utkáním.

Válečné období

Během války hrál RSK střídavě I. B a II. třídu. Sportovní činnost byla udržována jen s největším vypětím sil všech funkcionářů. Je proto nutno vysoko ocenit skutečnost, že v této velmi těžké době poskytl RSK asyl členům Sokola, DTJ a Junáka, jejichž organizace byly rozpuštěny. Za zmínku stojí, že v této těžké době se uskutečnil první .mezinárodní zápas proti mužstvu českých dělníků totálně nasazených na práci v Drážïanech a Markstadtu. Velkou zásluhu na realizaci tohoto utkání měl místopředseda klubu ing. Drdla, jehož zaměstnanci-fotbalisté tvořili tehdy pod­odbor RSK. Omezená sportovní činnost přinesla však na druhé straně jeden velký klad, činnost všech členů se soustředila na vybudování nových kabin se sprchami a bytem správce, instalaci rozhlasového zařízení a výstavby krytého ochozu.

Po skončení války se sportovní činnost rozběhla na plné obrátky, RSK si udržoval výkonnost na úrovni I.B třídy. V té době se však v RSK zformovalo vynikající dorostenecké družstvo. Vyhrálo mistrovství zbraslavského okrsku, v mistrovství Čech postoupilo mezi posledních osm mužstev, bylo finalistou tehdy slavného poháru Dr. Stránského a finalistou bleskového turnaje, kde podlehlo tehdejšímu dorosteneckému mistru ČSR Bohemians Praha pouze rozhodnutím losu. Mnozí hráči tohoto celku (bratři Radové, Zelenka, Klusáček, Macek, Bouška, Nekolný) vytvořili později základ tolik úspěšného mužstva dospělých. Klub prošel v následujících letech mnoha vnitřními i celostátními reorganizacemi a to pod různými názvy: Sokol, Kovocement, Kovo, Stavostroj, Stavoloko, Spartak. Toto období, plné reorganizace a administrativních rozhodnutí, kdy klub hrál dokonce v roce 1951 tehdejší krajský přebor, což byla druhá nejvyšší soutěž, bylo ukončeno v roce 1953.

Do dávné historie

V roce 2002 tomu bylo osmdesát let, co byly v Radotíně položeny základy pozdější bohaté fotbalové činnosti. Ale ještě předtím ,v roce 1916 vytvořili fotbalový nadšenci sportovní kroužek a sehráli také první skutečné utkání proti SK Viktorii Beroun s výsledkem 1:1. Tento kroužek se rozpadl v roce 1918, ale v témže roce vznikl nový-Studentský SK,který během svého dvouletého trvání sehrál řadu utkání s různými soupeři. V roce 1920 jej vystřídal v činnosti SK Radotín, který z neznámých důvodů zanikl v roce 1922, kdy byly založeny první dva oficiálně registrované fotbalové kluby v Radotíně-SK Rudá Hvězda a Radotínský SK. První z nich se však v letech 1926-27 rozpadl vinou různých nepříznivých vlivů a okolností.

Vstup do mistrovských soutěží

Až do roku 1930 hráli radotínští fotbalisté pouze přátelská utkání.V tomto roce se na výzvu tehdejší Středočeské fotbalové župy Radotínský SK přihlásil do nově vytvořeného mistrovství a byl zařazen do V. třídy.Bez jakéhokoli nadsázky je možno konstatovat, že vstup do oficiálních mistrovských soutěží byl víc než impozantní, což dokládají následující fakta:

• 1930/31 – druhé místo, postup do IV.třídy
  • 1931/32 – druhé místo, postup do III.třídy
  • 1932/33 – první místo, postup do II.třídy
  • 1933/34 – první místo, postup do I.B třídy
  • 1934/36 – setrvání v I.B třídě
  • 1936/37 – první místo, postup do I.A třídy

Je zajímavé, že právě v jubilejním roce patnáctého výročí založení dosahuje RSK prvního fotbalového vrcholu své historie. V tomto období bylo jistě mnoho hráčů, kteří se na těchto vynikajících sportovních výsledcích podíleli.Za zmínku však určitě stojí jedno jméno: Jaroslav Záhorský, nejlepší předválečný střelec RSK se 153 brankami, jehož fotbalový a střelecký talent mu otevřel cestu až do slavné AC Sparty. Dalšími vynikajícími hráči této éry byli Císař, Winkler, Macháček, Holovský, Zelenka, Bejlek, Slepička, Kolprecht, Žitný.Potom však přišlo období složité mezinárodní situace, která vyvrcholila okupací ČSR.