A na závěr opět penalty

Olympia Radotín – FK Slavoj Vyšehrad 2:1 (0:0), penalty 5:3

V posledním utkání letošní sezony zavítal do Radotína vítěz ČFL Slavoj Vyšehrad. Ačkoliv již bylo o všem podstatném před zápasem rozhodnuto, oba týmy ukázaly, že jej vzaly vážně. Po prvním vyčkávacím poločase se v druhém dostali hosté do vedení po proměněném pokutovém kopu. Na úspěch Daniela Kozla ale odpověděl Vojtěch Brabenec, jehož centr si srazili obránci Slavoje do vlastní branky. I poslední klání soutěže tak Olympia končila penaltovým rozstřelem, ve kterém vítěznou trefu obstaral Matyáš Písačka.

Šemíci z Vyšehradu přijeli do Radotína s vizitkou vítěze ČFL, ale kdo by předpokládal, že poslední klání podcení nebo vypustí, musel být zklamán. Už od počátku si počínali koncentrovaně a domácím nedali zadarmo ani píď trávníku. Stejně jako svěřenci Davida Jarolíma i oni se chtěli rozloučit se sezonou vítězně. Obě mužstva si byla vědoma nesmírné výhody, kterou by získal tým jdoucí do vedení. Prvních dvacet minut tak nenabídlo příliš zajímavých akcí, diváci spíše sledovali taktické šachy. První nebezpečnou šanci vyprodukovali fotbalisté v modrých dresech, když se na velkém vápně uvolnil Jan Neuberg, ale místo střely hledal přihrávkou spoluhráče a akci zazdil. Postupem času se přesouvala aktivita i držení balónu na kopačky hráčů ve žlutých dresech. Ve 23. minutě o sobě dal vědět domácí snajpr Fortune Bassey, ale jeho hlavička příliš vrásek Martinu Otáhalovi v brance Slavoje nenadělala. O pět minut později už se do toho ofenziva Olympie opřela pořádně a do vápna Vyšehradu přiletělo několik nebezpečných centrů. Bohužel pro radotínské zakončení Fortuna Basseye vyhlavičkoval Jan Zákostelský a nebezpečná střela Asteria Oikonomika skončila jen těsně vedle. Pak se dvakrát po pravé straně prohnal Mohammed Hadi, ale ani jeden z jeho centrů nenašel spoluhráče před brankou. Ve 40. minutě si na přesný nákop Andriye Zahranychnyho naběhl David Broukal a krásnou akci zakončil prudkou hlavičkou. Výborný zákrok ale předvedl Martin Otáhal. Jak se však ukázalo, vzrušení v ochozech bylo zbytečné, neboť asistent rozhodčího signalizoval ofsajd. V nastavení první půle se pak do vápna Slavoje probil Fortune Bassey, ze strany poslal centr před branku, kde jej nedokázal uklidit do sítě Jakub Trýzna. Míč však propadl až k Mohammedu Hadimu, který tváří tvář hostujícímu gólmanovi zvolil tvrdou přízemní střelu. Martin Otáhal ale předvedl nejlepší zákrok zápasu a pokus vyrazil.
Úvod do druhé části hry se podobal první. Až po devíti minutách napřáhl za hranicí velkého vápna vyšehradský Ondřej Brejcha a jeho pokus tečoval domácí David Broukal přímo do protipohybu brankáře Enese Kimii. Ten však ukázal skvělý postřeh a tygřím skokem vyrazil pumlíč letící do sítě. Akce pokračovala a po centru z levé strany si na malém čtverci rovnal balón Jan Vejvar. Jeho střelu ale úspěšně zblokovala domácí obrana. Vyšehradu se dařilo podnikat nebezpečné protiútoky a v 68. minutě se opět Jan Vejvar řítil do šance, když se prosadil kolem bránícího Davida Broukala. Jejich souboj pokračoval a útočník Šemíků po něm v pokutovém území upadl. Dle názoru rozhodčího se o faul nejednalo. Lavička hostí s tímto verdiktem nesouhlasila a dala to řádně najevo. O čtyři minuty později se ale Šemíci penalty dočkali. Gólman Kimia vybíhal proti přihrávce a zdálo se, že má situaci pod kontrolou. Zčistajasna se před ním ale zjevil Jan Vejvar, ukopl míč a strážce radotínské svatyně po něm instinktivně sáhl rukou. Následoval pád útočníka Vyšehradu a zvuk píšťalky hlavního rozhodčího. Pokutový kop proměnil střelou do levého dolního rohu Daniel Kozel0:1! Běžela 76. minuta, když si domácí brankář zakoupil odpustek. Po centru Ondřeje Švejdíka se nikým nehlídaný Pavel Čapek opřel do míče a střelu z šesti metrů bravurním reflexem vyrazil mladý radotínský gólman. Dorážku Daniela Kozla pak zpacifikoval dobře postavený Václav Milec. Posledních 10 minut zápasu však patřilo Olympii. Nejprve se v akci dvou střídajících hráčů opřel do centru Petra Ježdíka Vojtěch Brabenec, ale balón neměl dostatečnou razanci, aby pronikl až do sítě. O tři minuty později nadějnou akci Radotína zastavil praporek rozhodčího. Až minuta 85. přinesla vyrovnání. Na pravé straně pokutového území se parádně uvolnil Vojtěch Brabenec a jeho centr srazil do vlastní svatyně Jan Zákostelský – 1:1! Diváci i lavička hnali hráče ve žlutém za rozhodnutím, ale zůstalo jen u několika náznaků. Jako už tradičně na jaře tak končilo utkání Olympie střelbou z penaltového puntíku. Střelci se nemýlili až do třetí série, kdy za domácí proměnil Lukáš Koutenský, ale kapitán Šemíků Jan Neuberg nastřelil břevno. Ostatní exekutoři proměnili a bonusový bod zůstal v Radotíně. Po konci zápasu pak ještě následovala malá ceremonie, při které hráči Slavoje převzali pohár pro vítěze ČFL.

Ohlasy trenérů po utkání:
David Jarolím (trenér Olympia Praha):
(Pozn.: videorozhovor s Davidem Jarolímem naleznete na našich stránkách již brzy).

Roman Veselý (trenér FK Slavoj Vyšehrad):
Pro nás to byl těžký soupeř na závěr, velice dobře připravené a organizované mužstvo. Věděli jsme, že Olympia nemá takovou tvorbu hry, takže jsme vyčkávali a nechali soupeře hrát. Proto to možná vypadalo, že hrajeme opatrně. V této chvíli do rozhovoru vstoupili hostující hráči, kteří svého trenéra zlili kýblem vody od hlavy až k patě.Ve druhé půli jsme zlepšili mezihru a dostali jsme se do nadějných situací. Už z té první mohla padnout branka, pak jsme si dobrým náběhem zajistili penaltu a vedení. Mohli jsme jej udržet, ale musím pochválit domácí, že v závěru šli za tou remízou a potrestali naši chybu. Celkově asi remíza zasloužená. Soutěž určitě rozhodla naše série devíti vítězství, protože mužstva v ní jsou hodně vyrovnaná a málokomu se taková šňůra podaří. Oslavy teď patří hráčům, trenérům příprava na druhou ligu, protože máme jen 14 dní do začátku nové sezóny. Jeden den něco vyhrajete a druhý už musíte myslet na to, co bude dál. Je normální, že hráči přichází a odchází, mužstvo je živý organismus. Přesto si myslím, že kluci, kteří si postup uhráli budou mít šanci bojovat o to, aby si zahráli i druhou ligu.

Statistiky zápasu:
Branky: 85. Brabenec – 73. Kozel.
Penalty: David Broukal 1:0, Daniel Krejdl 1:1, Vojtěch Brabenec 2:1, Jan Zákostelský 2:2, Lukáš Koutenský 3:2, Matyáš Písačka, 4:2, Denis Laňka 4:3, Petr Ježdík 5:3.