To nejlepší nakonec?

To nejlepší nakonec?

32. kolo: Olympia Radotín – FK Slavoj Vyšehrad

„Finis coronat opus“ slovy římského básníka Ovidia bychom mohli začít poslední zápasovou pozvánku. Do Radotína totiž přijede lídr ligy a tým, který se těší a systematicky připravuje na postup do druhé nejvyšší soutěže. Přiveze s sebou ofenzivní podívanou, vždyť v posledním klání doma vypráskal na jaře dobře hrající Litoměřicko v poměru 7:1! Pikantní je také návrat „ztraceného syna“ Oldřicha Pařízka, tč. druhého asistenta A-týmu „Šemíků“ a trenéra brankářů, až do září působícího u mužstva Radotína. Olympia půjde do utkání posílena vítězstvím v Písku v poměru 4:1 a s vidinou, že se již téměř najisto nemůže změnit její postavení v tabulce. Zápas by tak mohl přinést atraktivní fotbal. U toho nesmíte chybět!
Představení soupeře:
Na Vyšehradě se hrál fotbal už v 90. letech 19. století. Prvním klubem byl SK Vyšehrad, zvaný také Bohema, který se věnoval kopané a hrával své zápasy několikrát do roka na louce v Nuselském údolí. V místech, kde byla pořádána každoroční proslulá pouť obuvnického cechu „Fidlovačka“. SK se stal také jedním ze zakládajících členů Českého svazu fotbalového. Jeho činnost však krátce poté skončila. Následně byl „nahrazen“ menšími kluby jako SK Libuše, SK Viktorie Vyšehrad a také Slavoj Vyšehrad. V roce 1907 byl založen český klub sportovní Vyšehrad, který však měl být zaměřen pouze na cyklistiku a lehkou atletiku. Později a zejména po první světové válce se v jeho rámci rozvíjel fotbalový oddíl. Tento pak získal v roce 1919 silného konkurenta – Meteor Vyšehrad, jehož členové se na rozdíl od ČKS zaměřili pouze na kopanou. Celá řada menších klubů pak kolem nich vznikala a opět zanikala. Obtížnou situaci let dvacátých a třicátých, kdy byly hlavním problémem finance, vystřídala léta 40. a válečná krize. Na konci desetiletí se sloučil ČKS s Meteorem pod hlavičkou SK Vyšehrad a v padesátých letech slučování pokračovalo, kdy v roce 1952 vzniká Slavoj SKP spojením SK se Sokolem Stavebním komunálním podnikem (SKP) Praha. Nemalým úsilím pak získává hřiště, na kterém hraje dodnes. Nový tým se zařadil do městské soutěže a hrál v ní až do vzniku divizí v půlce 60. let. Bez zajímavosti určitě není, že v té době se více Vyšehradu dařilo na podzim a jaro měl horší výsledky, což v letošní sezóně dokázal překonat. V divizi pak s krátkými obdobími, kdy sestoupil do krajského přeboru, působil Slavoj až do 80. let. V sezóně 1981-1982 bojoval ve 2. fotbalové národní lize, ale hned po roce následoval pád zpět do divize. V té působil až do devadesátých let, kdy se podařilo postoupit do ČFL. V roce 2001 ale spadl opět do divize, kde nastupoval v následujících letech a kde si za Slavoj zahrál i známý komentátor Jaromír Bosák. Následovalo období na pomezí divize a ČFL, kterou hrál Vyšehrad mezi lety 2007 a 2010, poté dokonce ve dvou letech po sobě slavil postupy až do 2. fotbalové ligy. To se psalo léto 2015. Po jedné sezóně ale přišel pád zpět do ČFL, kterou letos Šemíci ovládli a příští rok okusí opět druhou nejvyšší soutěž.

Postavení v tabulce:
FK Slavoj Vyšehrad: Podobně jako Olympia, měl i Vyšehrad po podzimu velkou ztrátu na lídra tabulky ze Záp. Díky famóznímu jaru ale dokázal ztrátu smazat a kolo před koncem již Slavoj nemůže být z pomyslného trůnu vítěze ČFL sesazen. Po 31 utkáních mají hosté na svém kontě 70 bodů, připsali si 20 výher v základní hrací době, čtyři vítězství a dvě porážky po penaltách a pětkrát padli po 90 minutách s celkovým skóre 64:30. V utkáních na hřištích soupeřů vydoloval Slavoj doposud 29 bodů za 8 tříbodových vítězství a 2 výhry a jednu porážku po penaltách. Čtyři ze svých 5 porážek v základní hrací době zaznamenali Šemíci venku. A není bez zajímavosti, že jediný tým, který je dokázal na Vyšehradě porazit, byla v posledním klání podzimu radotínská Olympie.

Olympia Radotín: V posledním utkání si hráči Radotína díky hattricku Fortuna Basseye připsali přesvědčivé vítězství v Písku a posunuli tak svůj zisk na 62 bodů a celkové skóre 49:32. Potvrdili také, že v získávání bodů při venkovních tripech nemají v ČFL konkurenci. Pokud by se jim stejně dařilo i doma, mohla být právě Olympia týmem, který bude slavit postup z prvního místa. Poslední zápas tak příliš nezmění na nelichotivé domácí bilanci, která řadí Radotín na 10. příčku s 27 body. Pokud jde o celkové pořadí, tabulka se může zdát trochu matoucí, protože jak Zápy, tak Vltavín již mají odehrány všechny zápasy, takže žádný další bod již nepřidají. Pro Olympii je důležité pořadí na prvních pěti místech, a to je následující:
Pořadí Tým Počet bodů Skóre
1. Vyšehrad 70 64:30
2. Zápy 67 56:36
3. Vltavín 65 67:38
4. Olympia 62 49:32
5. Domažlice 56 57:42
Jediný tým, který může reálně Olympia dohnat, je LOKO Vltavín. Ve vzájemných zápasech se na podzim radoval Radotín z vítězství na hřišti LOKA v poměru 1:2 a v prvním jarním zápase před domácími diváky nám Vltavín porážku oplatil a odvezl si 3 body za výhru 0:1.
Pokud by se tak Olympii podařilo v posledním zápase udolat vedoucí Vyšehrad, dostala by se na 65 bodů a rozhodovala by kritéria z článku 3 §18 Soutěžního řádu FAČR. V tomto případě až čtvrté v pořadí, což je rozdíl v celkovém skóre. Ten má v tuto chvíli lepší Vltavín (+29) oproti Olympii (+17). Radotín by tak pro postup na bronzovou příčku musel porazit lídra soutěže z Vyšehradu o 13 a více branek, což se i při započtení současné gólové potence Fortuna Basseye nezdá pravděpodobné. Zároveň už ale domácí nemohou být přeskočení družstvem z Domažlic a nejreálnější je tedy celkové umístění na neoblíbené „bramborové“ pozici. Což ale na nováčkovskou sezónu v ČFL není vůbec špatný výsledek.
Aktuální forma:
FK Slavoj Vyšehrad: Svěřenci trenéra Romana Veselého, který mimochodem dokázal již třikrát vyhrát ČFL, drží skvělou sérii vítězství. V posledním domácím klání se zastavila na čísle 9, kdy si Slavoj bez větších problémů poradil v azylu na Strahově s nebezpečným Litoměřickem v poměru 7:1. Jak sám hlavní trenér uvedl v rozhovoru pro server efotbal.cz, je velmi rád, že ofenzivní potence je rozložena mezi více hráčů. Ve zmiňovaném zápase se do listiny střelců zapsali dvakrát Michal Rataj a Jan Vejvar, jedenkrát Filip Drobílek, Jan Zákostelský a Daniel Krejdl. Vítězství také potvrdilo první místo v tabulce po 32. kole a postup do FNL. Ve stejném rozhovoru se trenér Veselý vyjádřil i o Olympii: „Radotín je bezesporu silné, dobře vedené a organizované mužstvo. Myslím, že by to pro nás byl – stejně jako na podzim – nesmírně složitý a těžký zápas. Toho jsme si byli vědomi.“ Mužstvo Vyšehradu je tak dle jeho slov velmi rádo, že první příčku nemusí potvrzovat v duelu právě v Radotíně.

Olympia Radotín: V posledním utkání si Olympia zastřílela v Písku. Svěřenci Davida Jarolíma tak opět dokázali nahradit ztrátu z domácího klání s Litoměřickem ve venkovním zápasu. Druhým hattrickem po sobě se blýskl Fortune Bassey. Zdá se, že z pohledu forvarda Radotína je velká škoda, že sezóna končí. Alespoň on tak má naději na individuální trofej – krále střelců 3. nejvyšší soutěže. Neměla by mu uniknout, protože s 24 zásahy má dostatečný náskok před pronásledovateli.

Sestava z posledního utkání:
FK Slavoj Vyšehrad – FK Litoměřicko 7:1 (5:0)
Sestava FK Slavoj Vyšehrad: Otáhal (73. Dočekal) – Mareš, Neuberg (C) (61. Kozel), Brejcha, Rataj (61. Krejdl), Drobílek (73. Rys), P. Čapek, Vejvar (61. D. Čapek), Zákostelský, Pardubský, Švejdík.

FC Písek – Olympia Radotín 1:4 (1:2).
Sestava Olympia Radotín: Kimia – Broukal, Pelyak, Jiránek (C), Zahranychnyy, Volek (69. Koutenský), Trýzna (89. Brabenec), Milec, Oikonomikos (77. Písačka), Bassey, Hadi (73. Ježdík P.).

Koho se v zápase vyplatí sledovat?

FK Slavoj Vyšehrad:

Ondřej Švejdík #22:
36 letý stoper, který vyniká spolehlivostí a dobrou hrou hlavou, svou kariéru odstartoval v Opavě, odkud odešel do hlavního města, když jej přivábilo volání od Botiče. Za Bohemians 1905 nastupoval 2 roky, aby pak přestoupil do města automobilů. Člen reprezentační jedenadvacítky platil za velký talent, který chtěla využít Mladá Boleslav. Po dalších dvou letech si dobrými výkony vysloužil přestup do nizozemského Groningenu. Výborný hlavičkář se i v tamní lize dokázal prosadit, ale slibnou kariéru přerušilo zranění. Proto v roce 2011 jako volný hráč podepsal smlouvu na Spartě, ale v první sezóně po návratu hostoval na Dukle. Další rok už oblékal rudý dres týmu z Letné a také se dočkal možná největšího úspěchu své kariéry, když v ročníku 2013-14 získal se svými spoluhráči double. O rok později však Švejdík odchází na hostování na sever Čech. Po sezóně v Liberci následoval půlrok v MŠK Žilina a návrat do Čech, kde jej získala Viktoria Žižkov. Z Prahy 3 pak letos v zimě pouť zkušeného stopera pokračovala na další městskou část, tedy do dresu Vyšehradu. I díky jeho pomoci tak povýší Šemíci od příští sezóny do 2. fotbalové ligy.

Olympia Radotín:

David Broukal #8
Odchovanec pražské Slavie přišel do Olympie již před jarní sezónou 2017. Do dresu tehdy ještě královehradecké Olympie jej nalákala osobnost slávistického i hradeckého fotbalu Karel Piták. Davida k přestupu z vršovické juniorky přesvědčily i ambice klubu, který je tak již dva roky jeho fotbalovým domovem. Tyto ambice se naplnily už na jaře 2017, kdy Olympia zažila historický postup do druhé ligy a kvůli neshodám ve východočeské metropoli i přesun do Prahy na Strahov. Na „Větrné hůrce“ se dařilo klubu i mladému stoperovi, který nastoupil ke 14 utkáním. V letošní sezóně už se David napevno zabydlel v základní sestavě a odehrál všech 31 zápasů. Ačkoliv je mu teprve 23 let, již svým přehledem a stabilitou výkonů patří k základním stavebním kamenům, bez kterých si sestavu nedovedou představit fanoušci ani trenér David Jarolím. Ke kladům hry fotbalisty s číslem 8 na dresu patří i nízký počet inkasovaných karet. Ve všech 31 utkáních inkasoval pouze 2 kartónky žluté barvy.

Vzájemný zápas – podzim 2018/2019:
FK Slavoj Vyšehrad – Olympia Radotín 0:1 (0:1)
Branky: 14. Koutenský.
Žluté karty: 30. Šimek, 49. Laňka, 71. Drobílek, 90. Brejcha (všichni Vyšehrad) – 22. J. Ježdík, 83. P. Ježdík, 90+1 Bassey (všichni Olympia).
V posledním podzimním ligovém zápasu zavítala Olympia na hřiště druhého týmu tabulky FK Slavoj Vyšehrad. Počáteční převahu hostí korunoval ve 14. minutě Lukáš Koutenský a poslal žlutočerné do vedení. Vyšehrad se sice snažil o vyrovnání, ale byli to hosté, kteří mohli své vedení navýšit. Fortune Bassey ale penaltu neproměnil. Defenziva Radotína byla opět neprostupná a Olympia si připsala páté vítězství v řadě.

Sestavy:
FK Slavoj Vyšehrad: Havránek – Krejdl (81. Heřman), Šlegl, Brejcha, Rataj (72. Jandera), Drobílek (C), Čapek, Laňka, Madej, Kozel (88. Macej), Šimek.

Olympia Radotín: Čáp – Pelyak, Broukal, J. Ježdík, Jiránek (C), Dancák, Trýzna (8. Zubašivskij), Koutenský, Hadi, Bassey (90+2. Artemuk), Brabenec (68. P. Ježdík).

Zdroje:
https://souteze.fotbal.cz/turnaje/stats/ed8fffe0-2172-45fc-8b8b-153d34d4b00d
http://www.slavojvysehrad.cz
https://fotbal.idnes.cz/Databanka.aspx?strana=5&uid=plr2687
http://www.slavojvysehrad.cz/index.php/a-muzstvo/archiv-a/2650-2018-09-25-19-12-07
https://www.efotbal.cz/clanek-199951-Kouc-Vysehradu-V-klubu-jsou-schopni-lide-Verim-ze-budeme-fungovat-na-takove-urovni-abychom-2-ligu-ud.html
https://www.livesport.cz/hrac/broukal-david/YgoDCMY9/
https://fotbalunas.cz/rozhovor/4461/david-broukal-po-prestupu-ze-slavie-do-olympie-mym-cilem-je-vyhrat-soutez-a-s-tymem-postoupit/

Zdroje obrázků:
http://www.slavojvysehrad.cz/images/a-tym/2018/soupiska/SVEJDIK_Ondrej.jpg
http://plejer.cz/?q=node/16659