V předehrávce dorazí nebezpečné Litoměřicko

V předehrávce dorazí nebezpečné Litoměřicko

34. kolo: Olympia Radotín – FK Litoměřicko

 

Ve středečním odpoledni bude odehráno poslední ligové kolo, ačkoliv týmy následně čekají ještě 3 zápasy. Pokud se vám to nezdá, vězte, že takový je hrací plán soutěže. Do Radotína přijede Litoměřicko, které má na jaře výbornou formu a v soutěžním utkání padlo naposled 6. dubna. Lodivod David Jarolím a jeho mužstvo tak budou mít těžkou práci, aby získali další 3 body v honbě za čelem tabulky. K zápasu by již měl být k dispozici kapitán Martin Jiránek a tým jistě posílila i přesvědčivá nedělní výhra v Brozanech. Výkop je utkání je naplánován na 17. hodinu.
Představení soupeře:
Historie fotbalu v Litoměřicích začíná oficiálně v roce 1919 pod hlavičkou sportovního klubu, po dobu 2. světové války vystupoval místní tým pod názvem Mrazírny Litoměřice. V 50. letech se opět přejmenoval, na TJ Slavoj Litoměřice, a tento název mu zůstal až do roku 1993. Většinu své historie mužstvo působilo v krajských soutěžích s výjimkou 70. let, kdy se podařil postup do divize. Od roku 1993 klub vystupuje pod názvem FK Litoměřice a v letech 1998-2003 působí v divizi, aby v následujícím období sestoupil do krajského přeboru. Návrat o soutěž výše se podařil až v sezóně 2013/14. Svůj podíl na tomto úspěchu mělo sloučení s týmem Mlékojedy 2005, čímž se rozšířila členská základna a klub získal další hrací plochu v Mlékojedech. Podobně v roce 2016 proběhla fúze s Pokraticemi a nově vzniklý klub dostal název FK Litoměřicko. Stejný rok navíc znamenal obrovský úspěch pro místní kopanou, kdy se podařil postup do ČFL. V nováčkovské sezóně si FK nevedlo vůbec špatně, za zisk 42 bodů obsadilo 14. pozici. Ještě větší radost však v témže roce přinesl MOL Cup, kdy Litoměřicko v prvním kole vyřadilo Meteor Praha (3:2), v druhém ligový tým z Příbrami (3:1) a ve třetím kole suveréna FNL a v tu dobu již jistého postupujícího do 1. ligy, Baník Ostrava 2:1. Do osmifinále byl k FK nalosován soupeř nejtěžšího kalibru – pražská Slavia. Porážka 0:7 v Edenu před 5 000 diváky nemrzela jistě tolik, jako možnost, že by se zápas odehrál v Litoměřicích před jistě nadšenými diváky.
V následující sezóně došlo k vylepšení bodového zisku (48 bodů) i umístění v tabulce ČFL (12. místo). K dispozici má FK Litoměřicko tři travnatá hřiště. V Litoměřicích, Pokraticích a Mlékojedech. Počet členů oddílu se blíží čtyřem stovkám.

Postavení v tabulce:
FK Litoměřicko: Litoměřicko získalo za 28 utkání 44 bodů a okupuje 7. místo tabulky. Fotbalisté FK si připsali 13 výher v základní hrací době, 2 vítězství a jednu porážku po penaltách a dvanáctkrát padli po 90 minutách s celkovým skóre 37:40. V utkáních na hřišti soupeře se žlutomodrým poměrně daří, když zaznamenali doposud 18 bodů za 5 tříbodových vítězství, jedno vítězství a jednu porážku po penaltách. Inkasovali 23 branek a 16 vstřelili.

Olympia Radotín: V posledním utkání si hráči Radotína poměrně přesvědčivě dokráčeli pro vítězství po 90 minutách v Brozanech a posunuli tak svůj zisk na 55 bodů a celkové skóre 40:27. Závěr soutěže s sebou přináší výzvu vylepšit bilanci v domácím prostředí, kde jsou radotínští až na 10. příčce s 23 body.

Aktuální forma:
FK Litoměřicko: Litoměřicko patří k nejúspěšnějším týmům jara a nepřekvapí, že posledních pět svých utkání zvládlo vítězně. Poslední bodový a výsledkový nezdar středečních hostí se odehrál na jejich stadioně 6. dubna, kdy jim jejich chrám vyloupil 2:4 Benešov! Od té doby nenalezli žlutomodří přemožitele. V posledních pěti zápasech si poradili po brankách Ippolita, Vernera a Bulíře 3:1 s Ústím nad Orlicí, dvakrát po bezbrankovém průběhu zvítězili na penalty: v Dobrovici a doma proti Převýšovu. Před svými diváky porazili 2:0 Brozany, kdy se do kolonky střelců zapsali Hanuš a vlastním gólem Farkaš, a v zatím posledním klání zvítězili rozdílem třídy 3:0 ve Štěchovicích. Úspěšnými střelci byli Hanuš, Verner a Kodad.

Olympia Radotín: Konečně za 3 body by se chtělo říct po nedělním zápase. Olympia odehrála další utkání ČFL v Brozanech a na hřišti místního Sokolu byla jasným pánem situace. Ačkoliv domácí Chukwuma zejména na začátku zlobil a v těch okamžicích tým podržel Ondřej Čáp, na druhé straně rozhodnutí obstaral dvěma brankami Fortune Bassey, kdy zejména ta první, ukázkovým „angličanem“, byla parádní.

Sestava z posledního utkání:
TJ Štěchovice – FK Litoměřicko 0:3 (0:0)
Sestava FK Litoměřicko: Ordelt – Ippolito, Verner, Šimkovský (C), Chábera, Hanuš (54. Kodad), Surmaj (81. Greš), Krištof, Dolejší (89. Valenta), Bulíř (69. Havrda), Rubeš.

SK Sokol Brozany – Olympia Radotín 0:2 (0:1).
Sestava Olympia Radotín: Čáp – Písačka, Broukal (C), Pelyak, Zahranyčnyj, Volek (74. Brabenec), Trýzna, Sarr (57. Koutenský), Milec, Oikonomikos (65. Ježdík P.), Bassey (88. Hadi).

Koho se v zápase vyplatí sledovat?

FK Litoměřicko:
Miroslav Verner #6
Pro diváky, kteří s Olympií zažili azyl na strahovské hůrce, není hostujícího fotbalista s číslem 6 na dresu neznámý. Právě v loňské, pro Olympii druholigové, sezóně oblékal žlutočerný dres, aby se po stěhování týmu do Radotína a o výkonnostní stupeň níže přesunul také. Nejlepší střelec hostí, v tomto ročníku již skóroval desetkrát, začínal s kopanou v pražské Slavii, kde byl dle svých slov od pěti let až do juniorky. Potom se přes Vlašim a Štěchovice usídlil i v kabině Olympie. Od léta 2018 pak působí v Litoměřicku. Pro tvořivého záložníka je takříkajíc každé utkání malým svátkem, protože ve svém životě prošel obdobím, kdy byla ohrožena nejen jeho kariéra a zdraví, ale dokonce i život. Po zlomenině obratle a dlouhé rekonvalescenci se ale dokázal vrátit na trávníky a rozdávat fotbalovou radost sobě i fanouškům. Jistě mu přejeme do budoucna mnoho úspěšných utkání, jen to nemusí být ve středu proti Olympii. Více o jeho kariéře a zranění naleznete v sekci zdroje pod článkem.

Olympia Radotín:

Ondřej Čáp #27
Pětadvacetiletý brankář přišel do Olympie před loňskou sezónou z Jiren. V brankovišti tehdy druholigového týmu však vládl Jan Stejskal ml. a Ondřej zasáhl do soutěžního utkání pouze jednou. V letošní sezóně se ale na post jedničky přesunul právě brankář s číslem 27 a svatyni Olympie už hájil ve 22 případech, ve kterých si připsal 7krát čisté konto! S fotbalem začínal v Napajedlech a přes Horní Měcholupy a německý Deggendorf se dostal až do Viktorie Jirny. Není bez zajímavosti, že správně bychom měli psát Bc. Ondřej Čáp, bakalářskou práci na téma „Odrazová síla u fotbalových brankářů“ obhájil „Čapíno“ na FTVS v Praze v září 2017.

Vzájemný zápas – podzim 2018/2019:
FK Litoměřicko – Olympia Radotín 3:2 (1:1)
Branky: 18. a 78. Verner, 65. Macháček (pen.) –37. Bassey, 56. Trýzna (pen.).
Žluté karty: 14. Šustr, 19. Šimkovský (oba FK Litoměřicko) – 64. Petryk (Olympia Radotín).
Dlouho vyrovnané utkání, ve kterém se oba týmy vystřídaly ve vedení a oba úspěšně zahrávaly pokutový kop rozhodl dvěma brankami bývalý hráč Olympie Miroslav Verner.

Sestavy:
FK Litoměřicko: Plachý – Šustr (74. Bao Nguyen Luong), Šimkovský (C), Chábera, Verner, Valenta (46. Havrda), Macháček (85. Karvánek), Husenský, Surmaj (61. Čajkovský), Štancl, Štefko (89. Lauricella).

Olympia Radotín: Šiman – P. Ježdík, Petryk (73. Pelyak), Broukal, J. Ježdík, Jiránek (C), Hadi, Dancák, Trýzna (82. Brabenec), Bassey, Artemuk (30. Koutenský).

Zdroje:
https://souteze.fotbal.cz/turnaje/zapas/ed8fffe0-2172-45fc-8b8b-153d34d4b00d
https://souteze.fotbal.cz/zapasy/zapas/ab356a32-db03-4cd4-8d43-0026b3a08b20
https://www.fklitomericko.cz/
https://www.fklitomericko.cz/hraci/detail/869-miroslav-verner
https://www.fklitomericko.cz/aktuality/detail/678-seznamte-se-miroslav-verner
https://prazsky.denik.cz/fotbal_region/fotbalista-prazske-olympie-mohl-jsem-zemrit-fotbal-zase-hraju-diky-rodine-20180618.html
https://prazsky.denik.cz/fotbal_region/olympia-v-hradci-jsme-byli-druzi-za-strahov-jsme-radi-20170810.html
https://dspace.cuni.cz/handle/20.500.11956/90817

Zdroje obrázků:
https://www.fklitomericko.cz/logo-a-barvy-fk-litomericko/
https://www.fklitomericko.cz/hraci/detail/869-miroslav-verner