Po přestávce na sever Čech

SK Sokol Brozany – Olympia Radotín

V minulém týdnu si museli svěřenci Davida Jarolíma dopřát nucenou přestávku, neboť plánované domácí utkání 28. kola proti Jirnám bylo zrušeno z důvodu vyloučení hostí ze soutěže. Jak sám lodivod Radotína avizoval, využila Olympia čas k tréninku, někteří hráči pak k vyléčení šrámů. Do posledních pěti zápasů sezóny by tak měla vstupovat s „dobitými baterkami“. Zda je tomu skutečně tak se budeme moci přesvědčit už v neděli 26. května od 17. hodin, kdy čeká radotínské fotbalisty klání na hřišti předposledního celku tabulky v Brozanech. Vzhledem k posledním ztrátám a situaci v tabulce je zisk 3 bodů pro Olympii naprostou nutností. Zda si hráči vedení kapitánem Jiránkem s touto výzvou poradí se dozvíme v neděli odpoledne.

Představení soupeře:
Sportovní klub v Brozanech nad Ohří byl založen roku 1921 a od svého vzniku se soustředil pouze na hru v míč kopaný. Letos slaví 98. rok nepřetržité činnosti, ačkoliv stejně jako mnoho dalších prošel během své existence vzestupy a pády. Své stanovy získal klub z Brozan od pražské Sparty a první zápasy hrál na louce. K zápasům na cizích hřištích se chodilo pěšky. Míč byl na zápas k dispozici pouze jeden, takže pokud došlo k jeho prokopnutí, končilo se také utkání. Mládežníci školou povinní užívali ke hře tzv. hadrák, až později dostali za slib dobrých známek od svého učitele pravý kožený míč. Nezbývá než obdivovat, že kožený míč byl tehdy pro studenty dostatečná motivace k učení.
Již ve 20. letech došlo ke stěhování na současné hřiště, které patřilo školní radě. V té době se mužstvu poměrně dařilo proti soupeřům ze stejného okresu a do Brozan navíc k zápasům v letních přestávkách mířily i týmy z Prahy. Představila se zde Čechie Karlín, Sparta Košíře nebo Admira.
Ve 40. letech přišel útlum, paradoxně zejména po konci války. Tým se téměř rozpadl a ve chvíli nejtěžší na konci desetiletí přišla záchrana na úkor zaniklých klubů v Dolánkách a Brňanech.
V 50. a 60. letech působí Brozany střídavě v I.A a I.B třídě, na konci 70. let pak přichází výrazné zlepšení Sokola, který se postupně propracoval do krajského přeboru a bojoval o postup do divize. To se povedlo až po listopadovém převratu a následujících 8 let Brozany úspěšně bojují v divizi. Další desetiletí však přináší sešup zpět až do I.A třídy. V roce 2007 se však brozanští vrací do divize a v jejich barvách působí i exteplický Radek Divecký. O 7 let později se fotbalisté Sokola dočkali obrovského úspěchu, kdy pod vedením Přemysla Bičovského postoupili do ČFL. Renomovaný lodivod však v třetí nejvyšší soutěži odkoučoval pouze 2 zápasy a následně byl odvolán. Úspěch však trenérská rošáda nepřinesla a na konci sezóny Sokol padá zpět do divize, ale v roce 2017 se vrací a svou účast potvrdil po 34 zápasech prvním nesestupovým, tedy patnáctým, místem.

Postavení v tabulce:
SK Sokol Brozany: Hráči Sokola si zatím v letošní sezóně počínají podobně jako v té nováčkovské. Momentálně jim patří 16. místo tabulky se ziskem 28 bodů a výrazně záporným skóre 29:50. V odehraných zápasech si připsali 5 tříbodových vítězství, 4 dvoubodové, pětkrát padli po penaltách a třináctkrát po základní hrací době. Před svými diváky červenobílí získali tři čtvrtiny (21) všech svých bodů a Olympii tak nečeká snadná práce. Brozany na svém hřišti pětkrát vyhráli, jedenkrát zvítězili po penaltách, čtyřikrát prohráli v základní hrací době a stejný počet zápasů ztratili po pokutových kopech.

Olympia Radotín: Olympia získala naprostou většinu ze svých 52 bodů ve venkovních kláních, ve kterých si jich připsala 29. Ačkoliv je Radotín součástí špičky ČFL, patří mu 4. místo, není jeho postavení před závěrem soutěže příliš výhodné. Odstup od 3. místa činí 4 body a na první Zápy ztrácí družstvo Davida Jarolíma další 3. Každé z posledních pěti klání tak bude klíčové pro konečné postavení v tabulce.

Aktuální forma:
SK Sokol Brozany: Posledních 5 utkání nepřineslo do obce nad řekou Ohří příliš radosti. Jediné vítězství si připsali hráči Sokola doma ve vloženém 33. kole, kdy po dvou brankách Chukwudi Chukwumy porazili 2:1 Králův Dvůr. V dalším klání na svém hřišti ale podlehli po penaltách Písku 1:2, kdy jedinou branku zaznamenal Pavel Novotný. V duelech proti Litoměřicku (0:2) a Živanicím (0:3), však ofenzíva Sokola dřímala. A když se jednou dokázala prosadit na Strahově proti Vyšehradu (Petr Eliáš), následovala kanonáda soupeře a ostudná porážka Brozan 1:7.

Olympia Radotín: Penaltový král. Tým, který nejčastěji ukončuje svá klání střelami z pokutového kopu, to je radotínská Olympia. Fanoušky týmu Davida Jarolíma může těšit fakt, že většinou střelba z penaltového puntíku končí bonusovým bodem právě pro Olympii. Malý počet vítězství po 90 minutách však může nakonec rozhodovat o postavení v tabulce na konci sezóny. Heslo klubu by tak do posledních 5 zápasů bylo možné upravit: „Úderem blesku k tříbodovému vítězství“.

Sestava z posledního utkání:
FK Litoměřicko – SK Sokol Brozany 2:0 (1:0)
SK Sokol Brozany: Lipš – Stehlík, Mešič, Petryk, Maigini, Cibulka (C), Studecký, Farkaš, Šollar, Bubeníček, Chukwuma.

SK Převýšov – Olympia Radotín 3:4 (1:1), penalty 3:4
Olympia Radotín: Čáp – Písačka, Broukal, Jiránek (C), Zahranychnyy (75. Brabenec), Koutenský (75. Hadi), Trýzna (83. Císařovský), P. Ježdík (63. Sarr), Milec, Oikonomikos (46. Volek), Bassey.

Vzájemný zápas – podzim 2018/2019:
Olympia Radotín – SK Sokol Brozany 4:1 (3:1)
Branky: 7. Bassey, 9. Brabenec, 16. Brabenec, 84. Hadi – 3. Benda.

O osudu utkání bylo rozhodnuto už po 20. minutách hry. I když se hosté radovali jako první, kdy se prosadil Jaroslav Benda, radotínští dokázali odpovědět 3 brankami v rozmezí 7. a 16. minuty. Dvakrát se prosadil Vojtěch Brabenec, jednou Fortune Bassey. V 84. minutě pak účet zápasu uzavřel Mohammed Hadi.